Kas yra gatvės fotografija?

Kas yra gatvės fotografija?

Tai nėra taip paprasta paaiškinti. Mano žodžiais, tai gyvenimo viešoje vietoje dokumentavimas atviru būdu. Ši veikla niekada nebus monotoniška. Tai tarsi nukreipti veidrodį į visuomenę. Tai tam tikro žmogaus gyvenimo akimirka, užfiksuota lemiamu momentu. Pagal apibrėžimą gatvės fotografija yra viešo gyvenimo žurnalistikos rūšis. Jūs parodote tai, ką kiekvienas mato savo akimis kasdien, bet nekreipia dėmesio. Jūs užfiksuojate tai savo fotoaparatu ir išryškinate pasauliui, kad pamatytų ir kiti.

Gatvės fotografijoje turi būti trys elementai: Jūs turite prisiartinti prie žmonių, Jūs turite būti viešoje vietoje ir Jūs neturite klausti objekto leidimo jį nufotografuoti. Visa tai, kas vyksta viešoje vietoje ir yra gatvės fotografija .

Bruce Gilden kartą sakė, kad „jei gali užuosti gatvę, pažvelgus į nuotrauką, reiškia, kad tai yra gatvės nuotrauka”. Tai parodo esmę. Negalima nukreipti fotoaparato į gatvę ir padaryti nuotraukos. Tai nėra taip paprasta. Aš manau, Jūs turite susidurti su tuo, kad suprastumėte. Svarbiausia yra tai, kad nuotrauka pasakoja istoriją.
Aš nesu tikras, ar visi gali iš tikrųjų suprasti gatvės fotografijos dvasią, manau to ir nereikia. Tai daugiau, nei tiesiog mygtuko paspaudimas gatvėje. Jūs turite stipriai domėtis žmonėmis ir visuomenės gyvenimu. Tai šiek tiek panašu socialinius tyrimus, nei į laisvalaikio veiklą. Jūs darote kažką žmonijos labui. Jūs parodote savo matomą pasaulį ir gyvenimą. Aš tiesiog noriu išeiti iš namų ir fotografuoti gyvenimą ir daryti nepažįstamų žmonių portretus viešoje vietoje. Aš turiu pripažinti, kad taip pat tai yra priklausomybė. Aš tiesiog jau negaliu nustoti to daryti.

Daugybė žmonių neturi drąsos užsiimti gatvės fotografija. Priežastis yra akivaizdi: tai ne juokai, jei Jūs tikrai norite prisiartinti prie žmonių. Gali kilti problemų su žmonėmis, kuriuos Jūs fotografuojate, gali būti problemų su įstatymais tam tikrose šalyse ir gali būti asmeninių problemų, kai nepavyksta prisiartinti prie žmonių. Aš iš tikrųjų abejoju ar įmanoma išmokti prisiartinti prie žmonių. Arba Jūs galite tai padaryti, arba ne. Tai tas pats, kaip ir su gera akimi, kai kurie žmonės turi ją, o kai kurie neturi. Tie, kurie neturi nė vieno iš šių talentų, niekada nepasieks nieko daugiau, o liks tik vidutiniais fotografais. Negalima savęs vadinti gatvės fotografu tik todėl, kad Jūs nukreipėte savo fotoaparatą į žmones gatvėse. Tai nėra taip paprasta. Iš tikrųjų reikia praktikuotis, turėti planą, priartėti, tirti žmones, domėtis žmonija ir praleisti daug laiko, vaikščiojant gatvėmis. Negalima išmokti gatvės fotografavimo meno. Tai turi būti Jūsų viduje. Tai jausmas, domėjimasis kasdieniu žmogaus gyvenimu, tipiškais veidais, sąveikomis tarp žmonių ir gyvenimu apskritai. Tai gyvenimo būdas.

Žmogaus elementas neturėtų būti nuvertintas. Nuotraukos, kuriose pavaizduoti žmonės, yra tiesiog įdomesnės, nei be žmonių. Kai kurie žmonės ginčysis dėl šio punkto ir tai yra gerai. Aš turiu savo nuomonę ir ja vadovausiuosi. Tačiau tai nereiškia, kad visose gerose nuotraukose turėtų būti vaizduojami žmonės. Jeigu visi mes turėtume žmonių nuotraukų, jos, tikriausiai, nedarytų tokio poveikio. Visuotinai pripažinta, kad gatvės nuotraukose turėtų būti vaizduojami žmonės. Jeigu ieškosite gatvės fotografijos apibrėžimo, tai rasite daug jų. Negana to, atrodo, kad beveik kiekvienas, kuris teigia, kad užsiima šiuo fotografijos žanru, taip pat turi savo apibrėžimą ar tam tikrą variantą. Vienas dalykas, kuris daugeliu atveju bus bendras, tai svarbiausias dėmesys žmonėms ir viešoms vietoms. Čia viskas yra gerai. Aš neturiu argumentų puolimui šiuo klausimu. Tačiau, aš neapsiribočiau, darydamas savo „gatvės nuotraukas”, tik žmonėmis. Aš tiesiog nedaryčiau šito. Yra tiek daug vykstančių dalykų gatvėje, viešoje vietoje, kad riboti savo „matymą”, kaip daroma, ir fotografuoti tik žmones atrodo kvaila. Taigi, prieš išeidami iš namų ir praktikuodami, nukreipdami savo objektyvą tik į žmones, pagalvokite apie tai, kas dar vyksta gatvėje. Pagalvokite apie tai, kokius kitus žmogaus veiklos vaizdus Jūs galite užfiksuoti. Jūsų nuotraukose iš tikrųjų gali būti pateikti žmonių „įrodymai” be žmonių parodymo? Apversta šiukšlių dėžė, grafiti, apleistas automobilis, šampano butelis, o gal palikta batų pora? Čia visur matomas žmogiškasis elementas. Taigi, visos šios nuotraukos taip pat gali būti padarytos tokiu būdu, kuris yra atitinkantis jų poziciją šiame žanre.

Jūs galite mėgautis gatvės fotografija kiekvieną dieną pakeliui į darbą. Apsidairykite aplinkui ir pradėkite fiksuoti situacijas, galvoti apie pavadinimus, ieškoti galimybių. Yra tiek daug situacijų kasdieniame gyvenime, kur galima padaryti daug nuotraukų per kurias perteikti viešoje vietoje vykstančio gyvenimo grožio supratimą. Stebėkite, ką daro žmonės, kaip jie elgiasi, ką jie dėvi. Susidomėjimas žmonija turėtų skatinti Jus. Jus turėtų dominti paprastų žmonių gyvenimas, o ne pati fotografija. Tokiu būdu atsiranda skirtumų tarp įprasto fotografo ir gatvės fotografo. Gatvės fotografas yra kasdienio gyvenimo žurnalistas. Jis fiksuoja įprastinio gyvenimo viešoje vietoje įdomius aspektus.

Jūs norite užsiimti gatvės fotografija. Kas dabar? Ko tiksliai Jūs turėtumėte ieškote, kai Jūs išėjote į gatves? Kur reikėtų fotografuoti? Kur reikėtų sutelkti dėmesį? Na, visų pirma, aš rekomenduoju daryti gatvės nuotraukas tose vietose, kur yra daug žmonių. Taigi, daugeliu atveju tai galėtų būti miesto centras. Pradėti nuo miesto centro daryti gatvės nuotraukas gali būti naudinga, nes galite būti nublokštas į minią ir galite pasijusti nebe tokiu droviu, darant gatvės nuotraukas. Štai keletas metodų, kuriuos galima panaudoti gatvės fotografijoje:

1) Sugretinimas. Taigi, vienas iš pagrindinių ir svarbiausių metodų gatvės fotografijoje yra „sugretinimas” – tai reiškia, kad fotografuojamas vaizdas, kuriame du elementai pavaizduoti tiesiogiai šalia (ir priešingi vienas kitam). 2) Gestai. Kitas gatvės fotografijos metodas yra bandymas užfiksuoti gestus gatvėse. Aš manau, kad geriausios gatvės nuotraukos paprastai yra tos, kuriose užfiksuoti objektų įdomūs rankų gestai, veido išraiškos, kūno kalba ir pozos. Kodėl dėl gestų gaunamos geros gatvės nuotraukos? Na, gestų dėka geriau perteikiamos asmens emocijos – geriau perteikiama tai, kaip žmogus jaučiasi. 3) Emocijos. Manau, kad vienas svarbiausias gatvės nuotraukų elementas yra stiprių emocijų užfiksavimas.  4) Gatvės portretai. Kita populiari gatvės fotografijos rūšis yra „gatvės portretai”. Idėja yra tokia, kad užuot fotografavę sceną, Jūs sutelkiate dėmesį į atskirą asmenį, kuris Jums yra įdomus. Yra keletas žmonių, kurie teigia, kad „gatvės portretai” nėra gatvės fotografija, bet aš tai laikau nesąmone.
Taigi, jei esate gatvės fotografas, kurį domina veidai, tai aš rekomenduoju bandyti fotografuoti žmones, kurie Jums įdomūs.

Yra garsaus Magnum fotografo Robert Capa citata: „Jei Jūsų nuotraukos nepakankamai geros, reiškia Jūs nepakankamai prisiartinate”. Aš manau, kad tai yra puikus būdas aprašyti gatvės fotografiją – paprastai kuo arčiau Jūsų objektų Jūs esate, tuo daugiau individualumo jaučiasi Jūsų nuotraukose bei tuo arčiau objektų būna Jūsų žiūrovai.

Atminkite, kad gatvės fotografija tai yra ne tik fotografavimas gatvėse – tai yra gyvenimo būdas. Gatvės fotografija leidžia pajusti gyvenimo pilnatvę, suteikia gyvenimui ryškumo bei galimybę bendradarbiauti su kitais ir pasauliu.

Gatvės fotografija yra tai, kas pakeitė mano gyvenimą į gerąją pusę – ir aš esu įsitikinęs, kad ji padės ir Jums taip pat. Gatvės fotografijos suteiks Jums daugiau pasitikėjimo savimi, patirsite daugiau nuotykių, ji padės vertinti įprasto ir kasdienio gyvenimo aspektų grožį.

Yra 10 pagrindinių dalykų, kuriuos, mano manymu, gatvės fotografai turi žinoti:

  1. Gatvės portretai yra atviri, tikri, o ne dirbtiniai. 2. Fotoaparatas, objektyvas ar nustatymai neturi reikšmės. 3. Jūsų akys nusprendžia, į ką Jūs žiūrėsite ir ką fotografuosite. 4. Gera kompozicija yra žymiai svarbesnė, nei geros technologijos. 5. Gera nuotrauka gaunama fotoaparato, o ne kompiuterio dėka. 6. Pradžioje gali nesisekti. Laukia ilgas kelias, kol galėsite priartėti prie žmogaus. 7. Jūsų požiūris ir veiksmai, kai fotografuojate, yra labai svarbūs. 8. 95% žmonių nieko nepasakys. Tai įrodytas faktas. 9. Jūs negalite išmokti visko. Turite turėti talentą. 10. Nėra teisingų ar neteisingų dalykų. Tai Jūsų nuotrauka, Jūsų stilius, Jūsų būdas.

Prisiminkite auksinę taisyklę: Visada nešiokite savo fotoaparatą su savimi.

1comments

  1. Igoris says:

    Sveikinu, dar vienas rimtas žingsnis kelyje link svajonės. Kol kas nelabai tūriu laiko pasiskaityti, darbai užgriūvo, bet vėliau būtinai pasidomėsiu. Sėkmės.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *